Csak a top choice egyetemedre érdemes kimenned külföldre tanulni?
19/20-as tanévre tervezők figyelem!
A nagy kérdés:
Mit csináljak akkor, ha csak a másodiknak/harmadiknak/utolsónak megjelölt egyetemem ajánl helyet?
A legjobb esetben az álomegyetemed, azaz a fő választásod is küldött neked offert és Te azt teljesítetted. Boldogan elfogadod az ajánlatot és kezdetét veszi az életre szóló kaland, tanulás. Előtte a készülés.
Azonban van egy másik, elég gyakori opció is, amikor a legvágyottabb választásod nem ajánlott neked helyet. Ebben az esetben érdemes megkérdezned magadtól, hogy megéri-e a sorban második, harmadik vagy akár az utolsó, tartalék egyetemedre kimenni külföldre. Ez főként az Angliai rendszerben van így, de nálam Írországba is sorrendet kellett állítanom, a nagy döntés napján pedig mérlegelnem.
Valószínűleg fejben mindenki tervezett ezzel az opcióval, hiszen így választotta ki azt az 5 (több/kevesebb) egyetemet, ahova leadta a jelentkezését.
A valóságban azonban, amikor karnyújtásnyira vagy a jövődtől és csak ez az egy döntés határozza meg az elkövetkezendő 1, vagy potenciálisan 4 évet, akkor sokkal komolyabbnak tűnik a helyzet.
Vajon jobb külföldön tanulni egy olyan egyetemen/olyan szakon, amit nem teljes szívemből szeretek, mint itthon maradni/még egy évet dolgozni és készülni?
Mennyit ér meg nekem, hogy végül ott lehessek, ahol mindig is elképzeltem magamat?
Megéri kimenni, elkezdeni valamit és aztán egy év múlva átjelentkezni? Vagy akkor már inkább maradjak itthon?
Én ezeket kérdeztem magamtól, amikor érettségi után nem voltam biztos magamban és a céljaimban. Egyedül azt tudtam, hogy amit keresek az nincs itthon és emiatt, plusz sok más indokból külföldön szeretnék tanulni. Ez egy jó kezdet, de tényleg csak az és fontos volt ezt belátnom. Még a célországban sem állapodtam meg. És így igen nehéz ügy volt bármiről dönteni.
Úgyhogy megpróbálok ezekre a kérdésekre most mind válaszolni és segítséget adni Neked, ha Te is ilyen helyzetbe keveredtél, vagy keverednél a jövőben.
Kezdésként pár megjegyzés:
1.) Szögezzük le, hogy ez egy elég valószínű helyzet és reális eshetőség, nem mindenki jut be oda, ahova leginkább szeretne.
2.) Te is gondoltál erre, mindenki gondol. Így rangsorolunk.
3.) Ez mindössze még egy döntéshelyzet, ami az utad során ér. Nem kell tőle rosszul érezned magad, stresszelned, legkevésbé csalódottnak lenned. Sok ilyen jön még.
4.) Feltételezhetjük azt, hogy jól működik a felvételi rendszer és van oka, hogy Te és az álom egyetemed nem passzoltok. Így tekintve pedig, ez csak egy újabb szűrés volt, amiben kizártad az első opciót.
Itt hozzáfűzném, hogy habár az esetek többségében erről van szó, kérdezd meg magadtól, hogy mi az oka, hogy nem vettek fel? Ha a válasz olyasmi, hogy nem voltál elég felkészült, nem tudtad megmutatni nekik, hogy ki vagy valójában, vagy szimplán nem voltál biztos magadban, akkor nagyon is érdemes az előbbi mondatra inkább így tekintened:
Nem vettek fel ide, mert még nem álltam készen rá. Most nem voltam egy jó választás az egyetemnek, de az egyetem sem passzolt volna hozzám ebben az évben.
Ezeket átbeszélve térjünk át a konkrét mérlegelendő kritériumokra.
1.) önismeret, magabiztosság
2.) pénz
3.) idő
4.) felkészülés, energia
5.) motiváció
Szerintem ez az öt egyszerű faktor játszik szerepet az ilyen helyzetben lévő diákok döntésében. Azt kell kitalálnod, hogy számodra melyik milyen mértékben van jelen és mennyire mérvadó.
Állapotfelmérés. Hol vagy most?
Helyzet 1: Biztos voltam magamban a jelentkezési folyamat során, reálisnak tartom az elért eredményeimet és nem látom, hol változtathatnék a felkészülésemen. Megéri az időmet és a szüleim pénzét a kísérletezés. Kimegyek külföldre tanulni, mert nem biztos, hogy lenne elég erőm és motivációm ezt még egyszer végigcsinálni. Meglátjuk mi lesz, még az is lehet, hogy a legjobban hozzám illő egyetemen kötök ki.
Yes! Szuper, ha így vélekedsz. Csináld. Nincs veszíteni valód és nagyon nagy az esélye, hogy jól fogod magadat érezni ezen a másodiknak/harmadiknak választott egyetemen. Sok ilyen történetet hallottam már. MENJ
Legrosszabb eshetőség: Mégsem ez az, amit szeretnél. Elpazarolsz egy évet és egy évnyi tandíjat. (Na nézzük ezt másképp: Egy évet tanulsz angolul, beleszoksz a rendszerbe és meglátod, hogy mire van szükséged. Ezeket tudva újra jelentkezel és semmit nem elpazarolva a helyeden kötsz ki.)
Helyzet 2: Éreztem, hogy nem ment minden a legjobban, így tudom, hogy okkal nem vettek fel a vágyott egyetememre. Én mégis oda szeretnék járni, hisz ez a legfőbb célom és ezért hajlandó vagyok bármit megtenni. Inkább kihagyok egy évet és járok oda, ahova a szívem leginkább húz, mint hogy feleslegesen fizessek egy számomra közönyös egyetemért.
Ez is nagyon jó. Tudod mit szeretnél és hajlandó vagy bármit megtenni érte. Kutatások szerint átlagosan hetedjére sikerülnek a dolgok, mi mégis az első után feladjuk. Neked csak arra kell figyelned, hogy ez a belső késztetés, motiváció megmaradjon. Se a kialakult helyzet, se a környezeted ne húzzon le. MARADJ
Legrosszabb eshetőség: Sokadjára vesznek csak fel a vágyott egyetemedre. Ez sok idődbe és energiádba fog kerülni. Vagy teljesen feleslegesen hajszolsz valamit, aminél lehet van számodra jobb. Vagy nehezen tartasz ki és lehet, hogy épp a siker előtt hagysz fel a próbálkozással. (Ezt nagyon egyszerűen el tudod kerülni, ha folyamatosan tisztában vagy az igényeiddel és céljaiddal. Ne felejtsd el magadat az út során többször megkérdezni, hogy még mindig ez-e az, amit szeretnél.)
Helyzet 3: Szerintem mindent beleadtam, kétlem, hogy jobban menne, de nem vagyok biztos, hogy szeretnék olyan egyetemre járni, amit nem várok annyira. Még az is lehet, hogy elveszíteném a motivációmat útközben és kárba menne a sok befektetett energia és pénz.
Ez egy nagyon szerencsétlen helyzet. Megtetted, amit tudtál és nem volt elég arra, amire szeretted volna. Ilyenkor nagyon elbizonytalanodsz és könnyen kételkedhetsz magadban. Két dolog közül kell választanod, vagy beletörődsz, hiszen te mindent megtettél, vagy újra beadod ugyanezt a jelentkezésedet jövőre, mert az is lehet, hogy a rendszerben esett egy hiba. Pont Veled. MÉRLEGELJ
Tapasztalat: Ilyenkor sok esetben igazából a következő helyzet (Helyzet 4) áll fenn. Te tényleg megtettél mindent, és nem mehetne jobban. De nem vagy tisztában azzal, hogy neked mi a jó, mit szeretnél igazán.
Helyzet 4: Kell egy kis idő, hogy átgondoljam, rendbe szedjem a dolgaimat. Valószínűleg azért nem vettek fel, mert magam sem tudtam igazán, hogy mit szeretnék. Nem a pénzről van szó, nem is nagyon az energiáról, csak az időről.
NEM MINDENKI ÁLL KÉSZEN, VAGY TART OTT ÉRETTSÉGI UTÁN, HOGY KÜLFÖLDRE MENJEN TANULNI. Még, ha úgy is érzed, vagy nagyon úgy tűnik, egy faktor mindig hiányzik. Velem is ez volt. Ilyenkor javasolt nem belevágni fejetlenül. Inkább hagyj ki egy évet és magabiztosan, letisztázott vágyakkal, megfogalmazott célokkal vágj újra bele. Hidd el megéri. MARADJ
Legrosszabb eshetőség: Egy év múlva sem fogod tudni és ez tovább nyomaszt. Kételkedni fogsz a kihagyott években és az eredeti, külföldi továbbtanulós terveidben. (Ha biztos vagy magadban, akkor nem fogod a magad útját másokéhoz hasonlítani. Hidd el nem számít mi mennyi időbe telik, ha az az, amire szükséged van és közben rendben vagy. Mások vagyunk, nem mehet minden mindenkinek ugyanannyi idő alatt.)
Helyzet 5: Felvettek valahova, de mindegy is, hogy hova. Engem ez nem is boldogít. Igaziból nem akarok külföldre menni tanulni.
Ilyennel is találkoztam már. És ezzel is szintén minden rendben van. Nagy bölcsességre vall, ha valaki rá tud jönni erre és bevallja magának. Ezzel sok pénzt, időt, energiát spórol magának és megkeresheti azt, mi motiválja igazán. MARADJ
Legrosszabb eshetőség: Elkezdesz egy magyar egyetemet és rájössz mégis ki szeretnél menni tanulni, veszítettél egy évet. (Ez azért annyira nem rossz, nem? Vissza a startmezőre. csak most már okosabban és tapasztaltabban.)
Na, Te melyik helyzetben vagy épp? Magadra ismertél?
Amiért mindegyikhez leírtam a legrosszabb eshetőséget, az nem az, hogy mindenki kedvét elvegyem! Csupán, hogy rávilágítsak, a legrosszabb esetben sincs világvége. Megnézve az 5 kezdeti faktort tudhatod, hogy mindegyik pótolható, építhető. Ha valamelyikkel meggyűlik a bajod és ezekbe a legrosszabb eshetőségekbe esel, akkor érdemes segítséget/tanácsot kérned és valakivel együtt készülnöd.
ÁM a tapasztalat azt mutatja, hogy ez nagyon kevés alkalommal fordul elő. Azok az emberek, akik külföldre terveznek tanulni menni, mind rendelkeznek azokkal a képességekkel, hogy elkerüljék ezeket a rossz kimenetelű helyzeteket és saját erejükből kijussanak, ezáltal még többet tanulva magukról, a céljaikról és az életről.
Úgyhogy azonosítsd Te hol vagy épp és hajrá. Menni fog!!
FONTOS: A pénzt mint faktort azért írtam bele, mert nem olcsó mulatság egy évet úgy kipróbálni, hogy azt sem tudod mit keresel. Ha ötleted sincs, akkor kezd valami olcsóbb opcióval, a Gap Year-es cikkemben megannyi ötletet adok ehhez. DE, ha a pénz az egyedüli hiányzó kritérium, ám minden más adott, akkor nehogy feladd nekem az álmaidat. Rengeteg lehetőség van a külföldi egyetemek finanszírozására, erről is fogok írni majd. De mindenképp nézz szét.
Huh, végére értünk. Nehéz téma, de nem lehetetlen. És így is, úgy is tanulsz majd belőle!
Ha teheted egyedül dönts és utána vitasd meg a szüleiddel, barátaiddal, tanáraiddal. De persze minden kérdést tegyél fel mielőtt meghozod a döntésedet. Remélem segítettem ebben, de legfőképp hallgass magadra!
Hajrá vele, felszabadító lesz! ;)
Üdv legközelebb,
Márti